Penil Protez İmplantasyonu (Mutluluk Çubuğu)

Penil Protez İmplantasyonu (Mutluluk Çubuğu)

 

Halk arasında söylendiği şekliyle “Mutluluk Çubuğu Taktırmak” yani Penil Protez İmplantasyonu Erektil Disfonksiyon hastalığının cerrahi tedavilerinden biridir. Kısaca sertleşme bozukluğu ya da iktidarsızlık olarak adlandırılan bu rahatsızlığın bir çok sebebi ve sebebe bağlı olarak uygulanabilecek bir çok tedavi seçeneği bulunmaktadır. Tüm bu tedavi seçeneklerinden hastaya uygun olanlar denenip sonuç alınamadığında penis protezi ameliyatına başvurulur. Penis protezi takılması iktidarsızlık tedavisinin son adımıdır ancak aynı zamanda kesin çözümüdür.

 

Penil İmplant (Mutluluk Çubuğu) Nedir?

 

Üç parçalı penis protezi (Mutluluk Çubuğu)

Penil İmplant, penis içerisine yerleştirilen bir cihazdır ve bu cihaz iktidarsızlık problemi olan erkeklerin ereksiyon olabilmesini sağlamaktadır. Yaklaşık 1 saat süren bir ameliyatla penis içindeki süngerimsi doku (corpora cavernosum) yarı sert veya şişirilebilir iki silindir ile değiştirilir. Birazdan detaylı inceleyeceğimiz penis protezi çeşitlerinden hangisi kullanılırsa kullanılsın, yerleştirilen protez vücut içerisinde tamamen gizlenmiş vaziyettedir. Dışarıdan bakıldığında kişide penis protezi takılı olduğu asla anlaşılmaz. Ayrıca penis protezinde her hangi bir kullanım sınırlaması da bulunmaz. Mutluluk çubuğu taktıran kişi dilediği zaman, istediği kadar ereksiyon olabilir ve cinsel ilişkide bulunabilir.

 

 

Okuyacak Vaktin Yok mu? O zaman Videoyu İzle

Penis Protezi Çeşitleri

 

Penis protezleri yarı sert ve şişirilebilir protezler olarak ikiye ayrılır. Şişirilebilir protezlerin de 2 parçalı ve 3 parçalı çeşitleri mevcuttur.

Yarı sert (malleable) penis protezleri çok uzun zamandır kullanılan, basitçe bükülebilir iki silindir çubuktan oluşan protezlerdir. İlk kullanılmaya başlanan protez çeşidi olan bükülebilir yarı sert protezler, şişirilebilir protezlerin aksine son derece basit bir yapıya sahiptir ve el becerisi gerektirmeden hemen her kesin kolaylıkla kullanabileceği bir protezdir. Özellikle yaşlılar, zihinsel veya el becerisi sınırlı olan kişiler için çok ideal bir protez çeşididir. Bu basitlik protezde herhangi bir arıza oluşmasını da bertaraf eder. Ayrıca yarı sert protezler şişirilebilir penis protezlerine göre daha ekonomiktir.

Ancak bu kadar avantajının yanında büyük de bir dezavantajı vardır ki, bu da penisin sürekli ereksiyon halinde kalmasıdır. Bu sebeple tek parçalı yani yarı sert protez taktıran hastalar günlük hayatta yeterince konforlu hissetmeyebilirler ve doğal olmayan bir görünüm oluşur. Hastalar penislerini genelde pantolon içinde gizlemekte zorlanabilirler. Ayrıca bu sürekli ereksiyon halinde kalma durumu penisin iç kısmına sürekli baskı uygulayarak yaralanmaya neden olabilir. Mutluluk çubuğu sürekli ereksiyon halinde olan, ama her zaman “biraz sert” bir penis sağlar. Yani şişirilebilir protezlere göre hem daha az hem de daha doğal olmayan bir sertleşme elde edilebilir.

Şişirilebilir penis protezleri ise hastanın istediği zaman protezin mekanizması yardımı ile şişirebileceği, penis içerisindeki silindirleri su ile doldurarak sertleşme sağlayan bir protez çeşididir. Günümüzde en çok kullanılan implantlar bunlardır. İki farklı çeşidi mevcuttur.

2 parçalı penis protezlerini kısmi şişirilebilir protez olarak tanımlayabiliriz. Bu protezlerde enine ve boyuna genişleme mümkün değildir, yalnızca boyuna genişleme sağlar. İki parçalı penil implantlar testislerdeki bir pompa ve penis içerisindeki iki silindirden oluşur. Rezervuar içermediği için tam doğal bir ereksiyon ve indirme sağlanması zordur ve yalnız silindirlerin genişliği kadar genişleyebildiğinden çok sert bir ereksiyon sağlamaz. Ayrıca mekanizması karmaşıktır ve bu yüzden mekanizmanın bozulma olasılığı da yüksektir. Bu yüzden hastalar tarafından en az tercih edilen protez iki parçalı penis protezleridir.

3 parçalı penis protezleri ise en çok tercih edilen protezlerdir. Sebebi ise çok basit. “En Sert ve En Doğal!”

Üç parçalı penis protezleri yapısında bulunan rezervuar sayesinde hem enine hem de boyuna genişleme sağlar. doğala en yakın ereksiyon ve indirme sağlanabilir.Üç parçalı penis protezlerinin hem boyuna uzayan hemde boyuna ve enine uzayan olmak üzere iki çeşidi vardır. Öyle ki konuda uzman ve deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirilen bir operasyonla üç parçalı penis protezi yerleştirilen bir hasta, kendisi söylemediği takdirde penis protezi olduğunu partneri dahi anlamayabilir. Çünkü penisin görünümü de ereksiyon sırasında sertliği de gayet doğaldır. Ayrıca iyi yapılan bir operasyon sonrasında ameliyat yarası da kolay kolay farkedilemeyecek türdendir.

Kullanımı da gayet pratik olan 3 parçalı penil implantlar; şişirilebilir iki silindir ve bu silindirlere bağlı bir rezervuar ve bir pompadan oluşur. Pompa birkaç kez sıkıldıktan sonra rezervuardaki suyu silindirlere iletir ve ereksiyon sağlanır. İlişki sona erdiğinde ise pompa üzerindeki ufak düğmeye basılır ve pompa sıvıyı rezervuara geri gönderir.

Üç parçalı şişirilebilir penil implantlar tüm bu artılarından dolayı en çok tercih edilen ve hastaların ve partnerlerinin en çok memnun kaldıklarını belirttikleri protezlerdir.

 

Penis Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

 

Ameliyat Öncesi

Ameliyat öncesinde ürolojik muayene de dahil olmak üzere detaylı bir muayene yapılır. Penil protez implantasyonu yapan ürolog hastanın fiziki muayenesinin yanı sıra detaylı öyküsünü de dinler ve başka bir tedavi imkanı olmadığını tespit ettiği durumda operasyona karar verir. Ayrıca komplikasyon ihtimali olup olmadığını da inceleyen doktor, hastaya hangi protezin uygulanmasının daha faydalı olacağını tespit etmek için de hastanın el becerisini ve zihinsel yeterliliğini de gözden geçirir.

Operasyon öncesi hasta gerek komplikasyon riskleri hakkında, gerek cinsel yaşamında yaşayabileceği değişiklikler hakkında gerekse de yapılacak işlemin kalıcı ve geri döndürülemez olduğunu bu yüzden de kendisine en uygun protez çeşidini seçtiğinden emin olması gerektiği gibi önemli konularda detaylıca bilgilendirilir.

Mutluluk Çubuğu Nasıl Takılır?

Operasyon sırasında idrarın toplanması için hastanın mesanesine bir kateter yerleştirilir. Sonrasında operasyonu gerçekleştiren cerrah alt karın bölgesinde veya penis başının altında açtığı kesiden protezin silindirlerini penis içine yerleştirir. Tek parçalı protez yani diğer adıyla mutluluk çubuğu takılması işlemi bu kadardır.

Eğer doktor iki parçalı protez takıyorsa testis torbasına bir pompa ve vana yerleştirir. Takılan protez 3 parçalı ise aynı zamanda karın duvarı içine de bir rezervuar yerleştirilir. Protez yerleştirildikten sonra kesiler dikilir ve ameliyat sona erer. Bu operasyon ortalama 45 ila 60 dakika sürer.

Ameliyat Sonrası

Penis protezi ameliyatından sonra hastanın biraz ağrı duyması muhtemeldir ve ağrıyı hafifletmek için ağrı kesiciler verilir. Hafif ağrı ise bazı hastalarda 1 hafta devam edebilmektedir. Enfeksiyonu önlemek için doktorunuz size antibiyotik reçete edebilir.

Ameliyat sonrası hastanede kalma süresi 1 ila 2 gündür. İyileşme süresi ise 2-4 hafta arasıdır. Bu süre zarfında ağrı, morarma ve şişlik gibi bir takım rahatsızlıklar yaşanabilir. Ameliyat sonrasında birkaç kez de pansumana gitmeniz gerekebilir. 4-6 hafta sonrasında kontrole gidilir ve doktorunuz onayladığı takdirde normal cinsel aktivitenize dönebilirsiniz.

 

Penis Protezi Taktırdıktan Sonra Cinsel Hayatım Nasıl Olacak?

 

Birçok yanlış yaygın inanış dolayısıyla iktidarsızlık problemi yaşayan erkekler penis protezi konusunda yersiz endişe veya gerçek dışı beklentilere kapılmaktadır. Madde madde sizi operasyondan sonra neler bekliyor bakalım:

 • Penil protezler çocuk sahibi olmaya engel değildir.
 • Penis protezleri cinsel ilişkiden alınan hazzı etkilemez. Yani artık cinsel ilişkiden haz almayacağım korkusu da, daha fazla haz alacağım beklentisi de yersizdir.
 • Mutluluk çubuğu orgazmı ve boşalmayı etkilemez.
 • Penil protezler cinsel isteği artırmaz. Sertleşme sorununun ortadan kalkmasıyla oluşan psikolojik rahatlamanın etkisiyle hastanın cinsel isteğinde artma olabilir ancak bu etkinin direk protezle bir alakası yoktur.
 • Penil protezler peniste büyüme, uzama veya genişleme yapamazlar. Penis protezi yalnızca sertleşmeyi arttırır.

Penis Protezi Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

 

Penis protezi ameliyatlarında da tüm ameliyatlar için geçerli olan anestezi ve operasyon sırasında oluşabilecek komplikasyonlardan kaynaklı genel riskler elbette mevcuttur.

Protezin takılmasından sonra da nadiren görülse de (%1,5 ila %3 arasında) enfeksiyon riski mevcuttur. Eğer enfeksiyon gelişirse hastanın durumuna göre ya protez çıkarılarak yeni bir protez takmak için birkaç ay beklenir, ya da kurtarma cerrahisi (Salvage Therapy) uygulanır. Bu tedavi enfekte protezin çıkarılıp, penis içindeki kanallar antibiyotik ile yıkandıktan sonra aynı anda yeni bir protezle değiştirilmesi prosedürüdür. Hasta için uygun görülürse bu tedavinin uygulanması hasta için daha avantajlıdır. Böylelikle hasta birden fazla operasyon geçirmek zorunda kalmayacak ve protezin çıkarılmasından sonra doku kaynaması ve peniste kısalma olmasının önüne geçilebilecektir.

Bir diğer risk ise erezyon olarak adlandırılan protezin etrafındaki dokunun hasar görmesi ve bir şekilde protezin dışarı çıkması durumudur. Erezyon da genellikle enfeksiyonla ilgilidir ve bazı durumlarda protezin çıkarılmasını gerektirebilir.

Son olarak protezlerde mekanik arıza oluşma riski de bulunmaktadır. Tek parça (Yarı sert) protezlerde arıza görülme olasılığı oldukça düşüktür. Şişirilebilir protezlerde ise tek parça protezlere göre mekanik arıza gelişme riski daha fazladır. Oluşabilecek en yaygın arıza ise silindirlerdeki sızıntı nedeniyle sıvı kaybıdır. Vücuda sızan bu sıvı zararsız ve vücut tarafından emilebilecek bir sıvıdır, bu yüzden endişe etmeye gerek yoktur. Mekanik arıza görülme olasılığı %15-30 iken, arızalar genellikle protez yerleştirildikten sonraki 10-15 yıl içerisinde görülebilmektedir.

Penis Protezi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Penis protezi, iktidarsızlık sorunu yaşayan erkeklerde ameliyatla penis içerisine yerleştirilip, sertleşme sağlayan tıbbi bir cihazdır.

Hayır. Öncelikle cerrahi olmayan, hastaya uygun tedavi seçenekleri denenmelidir. Penil protez implantı iktidarsızlık tedavisinin son basamağıdır.

Yarı sert bükülebilir ve şişirilebilir olmak üzere iki çeşit penis protezi mevcuttur.

Ameliyat genel anestezi ile genelde tek kesi ile yapılır. Ortalama 45-60 dak. sürer.

Enfeksiyon, erezyon ve mekanik arızalar olası komplikasyonlardır.

Hayır, Penis protezlerinin tüm çeşitleri vücut içerisine tamamen gizlenmiştir ve dışarıdan belli olmaz.

Penis protezleri cinsel hazzı, orgazmı ve boşalmayı etkilemez. Sertleşme probleminizi ortadan kaldırır ve bunun haricinde cinsel hayatınıza olumlu yada olumsuz bir etkisi olmaz.

Belki de en merak çok sorulan soru mutluluk çubuğu fiyatı. Geri kalan herşeyi oldukça detaylı bir şekilde anlattık. Penis protezinin fiyatını da öğrenmek için bize ulaşmanız yeterli.

Neler Var?
  Add a header to begin generating the table of contents
  Neler Var?
   Add a header to begin generating the table of contents