Erken Boşalma Tedavileri ve Ameliyatı

ERKEN BOŞALMA TEDAVİSİ

Erken boşalma probleminin fizyolojik veya psikolojik bir takım nedenlerden dolayı oluşan, boşalmanın istemsizce ve 1-2 dakika içerisinde gerçekleştiği ve süreklilik gösteren bir cinsel işlev bozukluğu olduğunu biliyoruz. Erken boşalmanın nedenleri, çeşitleri ve teşhisi gibi konularda detaylı bilgi verdiğimiz sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

Burada erken boşalma tedavileri ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz.

Erken Boşalmada İlaç Tedavisi

Erken boşalma tedavisinde kullanılan ilaçlar, ağızdan alınan ve ilacın türüne göre kullanım şekli farklılık gösteren ilaçlardır. Erken boşalma tedavisinde ilaçlar sıkça kullanılmaktadır. Erken boşalma ilaçları 3 farklı türdedir.

Sürekli kullanılan erken boşalma ilaçları, günlük olarak yutulması gereken ve 5-10 gün içerisinde erken boşalma problemini azaltmaya başlayan ilaçlardır. Düzenli kullanım gerektirmektedir. Mide bulantısı, yorgunluk, terleme gibi bir takım yan etkileri bulunmaktadır. Yan etkilerden ve sürekli kullanım gerekliliğinden dolayı birçok hasta bu ilaçlarla tedavide süreklilik sağlayamamaktadır. Bu durum başka ilaç tedavilerinin geliştirilmesine sebep olmuştur.

İlişki öncesi kullanılan boşalma ilaçları, cinsel ilişkiden 1-3 saat önce alınır, sürekli kullanım gerektirmez. Kullanıldığında boşalma süresini uzatan bu ilaçların hasta memnuniyeti oldukça yüksektir ve bu tedavi ile uygun hastalarda büyük oranda başarı sağlanabilmektedir.

Erektil Disfonksiyon ilaçlarının da erken boşalma tedavisinde kullanım alanı bulunmaktadır. Erektil disfonksiyon ilaçları sertleşme sağladığı ve ilk boşalma sonrasında da sertliğin korunmasına olanak sağladığı için erken boşalma tedavisinde de uygun görülen hastalarda bu ilaçlardan faydalanılabilmektedir.

Erken Boşalma İçin Kullanılan Krem ve Jeller

Lokal anestezik içerikli, yüzeyel uygulanan bu ürünler peniste duyu kaybı oluşturarak boşalmayı geciktirmek amacıyla kullanılır. Krem, jel veya sprey formunda olabilirler, kullanım şekli ve içerik olarak çok benzerdirler. Sürekli kullanım gerekmez, ilişki öncesi penise sürülerek kullanılır. Ağızdan alınan ilaçlar gibi sistemik yan etkilere sahip olmadıkları için daha tercih edilir bir yöntemdir ancak burada da kadın veya erkekte orgazm hissini engelleyebilmesi durumu söz konusudur. Kullanım miktarına göre bu şekilde bir olumsuz etki görülebilmektedir.

Prezervatif Kullanımı

Prezervatif kullanımı da tıpkı kremler gibi duyu kaybı oluşturduğu için erken boşalma tedavisinde fayda sağlayabilmektedir. Özellikle penis yüzeyi aşırı hassas olan ve temasla çabuk ve aşırı uyarılan kişilerde prezervatif kullanımı olumlu gelişme sağlayacaktır. Üstelik yan etkiye de sebep olmayacağı için uygun kişilerde diğer tedavilere oranla daha kolay sürdürülebilir bir tedavi yöntemi olarak düşünülebilir.

Erken Boşalma İçin Egzersizler

Egzersizle erken boşalmayı engellemekErken boşalma tedavisinde en sık kullanılan egzersiz KEGEL Egzersizleridir. İdrar kaçırma probleminde de sıklıkla kullanılan, pelvik kasların çalıştırılmasına yönelik bu egzersiz erken boşalmada da son derece etkilidir. Pelvik kasların güçlenmesiyle tıpkı idrar tutmakta işe yaradığı gibi kişi boşalacağını hissettiği anda bu kasları sıkarak boşalmayı geciktirmeyi öğrenebilmektedir.

Bunun yanında pelvik kasları güçlendirecek fitness egzersizleri, plates egzersizleri gibi egzersizleri de günlük rutininize dahil ederek tedaviye dahil edebilirsiniz.

Erken Boşalma İçin Davranışsal Tedavi

Boşalmayı geciktirmek için cinsel ilişkide davranışsal bazı düzenlemeler yapılabilir.

 • İlişkiden bir süre önce mastürbasyon ile boşalma sağlanıp, sonrasında ilişkiye girmek işe yarayabilir. Erkeklerin genelde ikinci ereksiyon sonrası boşalma süreleri daha uzundur.
 • İlişki sırasında ön sevişmeyi uzatmak da boşalma kontrolünde fayda sağlayabilir.
 • Dur-Başla metodu da boşalmayı geciktirebilecek yöntemler arasındadır. Kişi partneri tarafından uyarılıp boşalmaya yakın duruma geldiğinde cinsel uyarılma sonlandırılıp boşalma önlenir. Aynı yöntem 3 kez uygulanır ve 4. kez boşalma yaklaştığında boşalmaya izin verilir. Bu metot düzenli olarak uygulandığında tedaviye olumlu etkisi olabilmektedir.
 • Dur-Başla metoduna benzer bir yöntem de penis başının sıkılmasıdır. Yine uyarılma sonrasında boşalmaya yaklaşıldığında penisin uç kısmı sıkılarak boşalma durdurulur ve gecikme sağlanır. Bu da düzenli uygulanması gereken bir yöntemdir.

Erken Boşalma Tedavisi İçin Özel Üretilmiş Masturbator (MYHIXEL)

Erken boşalmayı tedavi eden cihaz.Davranışsal tedaviler gibi boşalma kontrolünü öğrenmenize olanak tanıyan bu medikal cihaz, erken boşalma tedavisinde kullanılmaya başlayan en yeni teknolojik yöntemdir. Yapmanız gereken egzersizler hakkında sizi en doğru şekilde yönlendirerek kendi kendinize yol alacağınızdan çok daha kısa bir sürede sonuca ulaştırabilir.

Ayrıca partnerinizle yeterli işbirliği sağlayamadığınız durumlarda bu cihaz size gerekli desteği sağlayacaktır. Çünkü davranışsal tedavilerin başarılı olmasında iki nokta çok önemlidir. Birincisi partner işbirliği, birçok yöntemi uygulamak için partnerinize ve partnerinizin desteğine ihtiyaç duyarsınız. Uzun süreli erken boşalma problemi yaşayan erkeklerin ilişkileri zaten bu sorun yüzünden yıpranmış olabilir. Kendisinde ya da partnerinde cinsel isteksizlik olması ya da ilişki stresi yaşaması gayet doğaldır. Bu durumda partneriniz yardımcı olmaya gönüllü olmayabilir ya da siz partnerinizden yardım istemek konusunda gönülsüz olabilirsiniz. İkinci önemli nokta ise düzenli uygulamadır. Partnerinizle birlikte işbirliği içinde olsanız bile günlük yaşam rutininizden, partnerinizin yada sizin yaşayabileceğiniz beklenmedik sorunlardan ya da iki taraftan birinin sıkılmasından dolayı düzenliliği sağlayamamanız ve başarı sağlayamamanız olasıdır.

İşte bu cihaz tedavi önündeki tüm bu engelleri bertaraf ederek yüksek etkinlik sağlıyor. Tedaviniz doğru, eğlenceli ve düzenli olacak. Üstelik hiçbir yan etkisi olmayacak doğal bir yöntem ile. Henüz yeni bir tedavi seçeneği olsa da, ilerleyen zamanlarda hastalar tarafından sıkça tercih edilebilir bir yöntem olabileceğini düşünüyorum.

Cinsel Terapiler

Psikiyatrist desteği de erken boşalma tedavisinde faydalanılan yöntemlerden biridir. Özellikle erken boşalma problemi psikolojik etmenlerden kaynaklandığı durumlarda terapiler çok fayda sağlamaktadır. Ayrıca gerekli görüldüğü durumlarda ilaç tedavisi gibi diğer tedavilerle birlikte de terapilerden faydalanılır.

Erken Boşalma Ameliyatı

Erken boşalma ameliyatları genellikle uyarılma ve boşalmayı sağlayan sinirlerde aşırı duyarlılık yüzünden oluşan erken boşalma probleminin tedavisinde uygulanan bir cerrahi girişimdir. Aşırı duyarlılığın azaltılması için sinirlerin bir takım yöntemlerle kesilmesini içeren ve uzmanlık gerektiren bir prosedürdür. Aynı zamanda geri döndürülemez bir prosedürdür ve öncesinde hastanın uygunluğu çok iyi değerlendirilmelidir.

Penis Başına Dolgu Uygulaması

Medikal estetik alanında cerrahi tedavilere alternatif olarak kullanımı bir hayli yaygınlaşan dolgu uygulamaları, erken boşalma tedavisinde de kullanılmaya başlanmış ve doğru hastalarda oldukça etkin bir tedavi yöntemidir. Tıpkı erken boşalma ameliyatında olduğu gibi aşırı duyarlılığın azaltılması için kullanılır, aynı mantığa dayalı cerrahi dışı bir yöntemdir.

Penis başına uygulanan geçici dolgular ile aşırı duyarlılık azaltılabilir. Bu yöntemi diğerlerinden ayıran en önemli özellik anında etkili olmasıdır. Diğer yöntemler uzun süreli tedavi gerektirirken, ameliyat ise geri dönüşsüzdür. Ancak penis başına yapılan dolgu tek seferlik uygulamada hemen etki etmeye başlamakta ve 1 hafta gibi bir sürede etkisi maximuma ulaşmaktadır. Yaklaşık 1 sene boyunca etkisi devam etmektedir. Ve istenildiğinde uygulama tekrarı yapılmasında da bir sakınca yoktur.

10 dk. civarında uygulama süresi bulunan ve sonrasında günlük hayata hemen dönülebilen bu işlem günümüzde en çok tercih edilen tedavi seçenekleri arasındadır.

Neler Var?
  Add a header to begin generating the table of contents
  Neler Var?
   Add a header to begin generating the table of contents