Genital Siğil – Kondilom Tedavileri ve Tedavi Fiyatları

Genital Siğil (Kondilom)

 

Genital siğil veya diğer adıyla kondilom cinsel yolla bulaşan ve hem erkekte hem de kadında görülebilen bir rahatsızlıktır. Günümüzde giderek yaygınlaşan genital siğiller toplumda yüksek oranlarda görülmesine karşın tedavisine aynı oranda önem verilmemektedir. Bu ihmalin oluşmasında en önemli etkenlerden biri semptomatik bir rahatsızlık olmaması, yani kişilere ağrı, sancı gibi rahatsızlıklar yaşatmamasıdır. Bir diğer sebep ise hastalığa sebep olan HPV virüsünü taşıdığı halde hiç belirti vermeyen taşıyıcı kişilerdir.

Kondilom – Genital Siğil Nedir?

 

Kondilom (Genital Siğil) tedavisi

Kondilom veya genital siğiller HPV virüsünün neden olduğu, kadın ve erkekte genital bölgede oluşan kabarık, pürüzlü veya karnabahar görüntüsündeki lezyonlara verilen addır. Kondilom bir yada birkaç tane olabileceği gibi aynı bölgede ya da farklı bölgelerde çok fazla sayıda genital siğil de görülebilir. Genital siğiller bazı kişilerde HPV virüsü taşımasına rağmen görülmez, bazı kişilerde kendiliğinden iyileşir ama bazı kişilerde de çok büyük bölgelere hasar verebilecek lezyonlara ve kansere neden olabilir. Bu tamamen kişilerin bağışıklık sisteminin HPV virüsüyle ne kadar etkili savaşabildiği ile ilgilidir.

HPV Virüsü Nedir?

 

HPV virüsü açılımı “Human Papilloma Virüs” olan, hem erkek hem de kadında genital bölge  deri ve mukozalarında enfeksiyona sebep olan ve kondilom adı verilen genital siğillerin oluşmasına neden olan bir virüstür. 200’den fazla HPV tipi tanımlanmış olsa da bunlardan sadece 40 HPV tipinin genital siğile neden olduğu bilinmektedir. Genital siğilleri olan hastalarda en çok karşılaşılan HPV-6 ve HPV-11 türleridir. Bu türlerin kansere yol açma riskinin çok düşük olduğu bilinmekte ancak genital siğillerin yüksek kanser riski taşıyan HPV-16 ve HPV-18 gibi türlerden de oluşabildiğinin altını çizmekte fayda vardır. HPV virüsü genellikle cinsel yolla bulaşan bir virüs olarak tanımlansa da nadiren cinsel ilişki haricinde başka yollarla bulaşabildiği de görülmüştür.

Genital Siğiller ve HPV Virüsü Nasıl Bulaşır?

 

Genital siğiller ve dolayısıyla HPV virüsü cinsel yolla bulaşmaktadır. Aktif seks hayatı olan kadınlar ve erkekler arasında oldukça yaygın görülen bir virüstür. Tüm genital enfeksiyonlara bakıldığında görülme sıklığı açısından Bel soğukluğu (Gonore) ve Klamidya enfeksiyonlarından sonra üçüncü sırada HPV yer alır. Cinsel ilişki haricinde, doğum sırasında anneden bebeğe de bulaşabileceği bilinmektedir. Ayrıca anal ilişki ya da enfekte derinin komşu alanlara teması ile anal bölgeye, oral seks ile de ağza bulaşması söz konusu olabilir.

HPV Bulaşma Riskini Artıran Faktörler Nelerdir?

 

HPV bulaşma riskini artıran en büyük faktör diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi çok eşli ve korunmasız cinsel ilişkidir. Erken yaşta cinsel aktiviteye başlayan kişiler, birden fazla partnerle cinsel ilişkisi olan kişiler bulaşı için daha risklidir. İlişki sırasında prezervatif kullanılması etkili bir önlemdir ancak prezervatifin örtmediği bölümdeki enfekte deriye temasla da HPV bulaşabilmektedir.

Aynı anda cinsel yolla bulaşan başka bir hastalığı olan kişilerde de HPV riski daha yüksektir.

Bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalığı olanlar (AIDS, Kanser Tedavisi, Organ nakli süreci gibi)  ve Herpes gibi viral hastalığı olanlar da riskli gruptadırlar.

Sigara ve alkol kullanımı da diğer birçok hastalıkta olduğu gibi genital siğiller için de riski arttırmaktadır. Aynı durum yoğun stres için de geçerlidir.

Tüm bunların yanında genital siğillerin bulaşmasında değil ama başka bölgelere yayılmasına sebep olabilecek bir durum ise kıl temizliğinde jilet kullanılmasıdır. Genital bölge traşı esnasında yaşanabilecek ciltte tahriş, mevcut siğillerdeki kanama gibi durumlar yayılmaya sebebiyet verebilir. Bu yüzden genital siğilleri olan hastaların tüy dökücü krem gibi farklı alternatiflerle temizlik yapmalarını öneriyoruz.

Genital Siğiller (Kondilomlar) Tedavi Edilmezse Ne Olur?

 

Genital siğillere neden olan HPV virüsü bulaşıcı olduğundan her şeyden önce partnerinize bulaştırmanız söz konusudur. Hamile bir kadının bebeğine de virüsü bulaştırması olasıdır. Bu sebeple Kondilom söz konusu olduğunda hastanın hem kendisinin hem de partnerinin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Genital siğiller genelde kaşıntı harici bir rahatsızlık vermediği için ihmal edilebiliyorlar. Ancak tedavi edilmeyen genital siğiller kadınlarda rahim ağzında değişimlere ve rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir. Her ne kadar, çok nadir görülen bir kanser türü olsa da, erkeklerde penis kanserinin de HPV ile ilintisi olduğu düşünülmektedir. Bunun haricinde deri temasıyla bulaştığı ve yayıldığı için genital bölge haricinde de rektum kanseri ve vulva kanserine yol açabilir. Ayrıca oral seks ile ağıza bulaşan virüsün baş ve boyun kanserlerine de sebebiyet verebileceği unutulmamalıdır.

Kondilom Tanısı Nasıl Konur?

 

Kondilom tanısı koyulması için mevcut genital siğili doktorun gözle görmesi yeterlidir. Alanında uzman bir doktor görür görmez kondilom tanısını koyabilir.

Kadınlarda gözle görülen bir kondilom olmamasına karşın rutin olarak yapılan PAP Smear testlerinde saptanan HPV’ye bağlı rahim ağzında değişiklikler için alınan aynı numunede HPV DNA’sı örnekleri saptanabilir ve hangi tür HPV virüsü olduğu da belirlenebilir.

Kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olabilen HPV virüsünün erken tanısı için rutin kontrollerin aksatılmaması çok büyük önem taşımaktadır.

Erkeklerde ise gözle görülen bir genital siğil olmadığı sürece HPV için yapılabilecek herhangi bir test bulunmamaktadır. Ancak var olan kondilomdan alınan örnekle hangi tür HPV virüsü olduğunun saptanması mümkündür.

Dolayısıyla kadınlarda taşıyıcı olduğu saptanabilirken, erkeklerin taşıyıcı olduğunu saptayabilmenin imkanı yoktur. HPV, virüsü kan dolaşımına geçmediğinden lezyon oluşturmayan HPV’yi saptamanın bir yolu yoktur.

 Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Genital siğil tedavisi için ilaçtan, cerrahiye kadar birçok seçenek mevcuttur.

İlaçla genital siğil tedavisi : Kondilom (Condyloma Accuminata) tedavisinde hastanın kendisi tatbik edebileceği bir takım krem, losyon gibi sürülebilir ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar iki çeşittir ve farklı metotlarla tedavi sağlamayı amaçlarlar. Bunlardan birincisi; asit içerikli, siğili yok etmeyi amaçlayan sürülebilir ilaçlardır. İkincisi ise yine sürülebilir formda ancak bağışıklık sistemini güçlendirerek tedavi etmeyi amaçlayan ilaçlardır. Bu iki tip ilacın ortak noktası ise genital bölge gibi derisi hassas bir alana tatbik edildiğinden dolayı ciltte tahriş, kızarıklık, kaşıntı ve yanma gibi istenmeyen yan etkilere sahip olmalarıdır. Bu nedenle bu ilaçların kullanımında çok dikkatli olmalı ve mutlaka doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde ve miktarda dikkatlice tatbik etmeye özen göstermelisiniz.

Genital Siğilleri Dondurarak Tedavi (Cryoteraphy):  Kriyoterapi de denilen bu yöntem, genital siğillerin dondurularak yok edilmesini amaçlar. Özel bir cihazla direk kondilomların üzerine sıvı nitrojen püskürtülerek tatbik edilir. Siğillerin donmasını ve dağılmasını sağlar. Anestezi gerektirmeyen ve muayenehane ortamında kolayca uygulanabilen bir yöntemdir.

Genital Siğilleri Yakarak Tedavi (Elektrokoterizasyon) : Elektrokoterizasyon yönteminde elektrik akımı ile siğiller yakılarak yok edilir. Lokal anestezi ile uygulanan bu yöntem, deneyimli bir cerrah tarafından uygulanarak tüm siğillerin yok edildiğinden emin olunduğu takdirde genital siğil tedavisindeki en etkili ve en ekonomik yöntemdir.

Genital Siğillerin Ameliyatla Çıkarılması : Cerrahi Müdahale her genital siğile uygulanmaz. Ancak çok büyük olan genital siğillerde cerrahi müdahale yani kondilom ameliyatından bahsedilebilir. Oluşturacağı doku hasarı ve bırakacağı yara izleri çok büyük olduğundan cerrahi yöntemlerle siğillerin çıkarılması çok tercih edilen bir yöntem değildir.

Genital Siğil – Kondilom Tedavisi Maliyeti Nedir?

 

Genital siğil tedavilerinin fiyatları elbette değişiklik göstermektedir. Kondilom tedavisi fiyatı uygulanacak yönteme, hastanın genital siğillerinin büyüklük ve yayılımına göre değiştiği için kişiye özel fiyat belirlenmektedir. Genital Siğil Tedavisi fiyatı öğrenmek için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Neler Var?
    Add a header to begin generating the table of contents
    Neler Var?
      Add a header to begin generating the table of contents