EDSWT (ED1000) Şok Dalga İle Ameliyatsız İktidarsızlık Tedavisi

EDSWT – Penise Şok Dalga ile Erektil Disfonksiyon (İktidarsızlık) Tedavisi

 

EDSWT; “Extracorporeal Shock Wave Therapy” sözcüklerinin kısaltmasından oluşan, düşük yoğunluklu şok dalgalarının tedavi amacıyla kullanıldığı “ESWT” yönteminin erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan şeklidir. ESWT, EDSWT, LE-ESW, ED1000 ve Lİ-ESWT olarak çeşitli şekillerde adlandırılmaktadır, tüm bunlar penise uygulanan şok tedavileridir. Bu tedavi şeklinde amaç, düşük yoğunluklu şok dalgaları kullanarak yeni damar oluşumu sağlayarak, mevcut damarların çapını artırıp, penise kan akımının artırarak ayrıca penis rejenerasyonunu (onarımını) artırarak penisin sertleşmesini sağlamaktır.

 

Şok Dalga Tedavisi ESWT Nedir? ESWT Sertleşme Bozukluğunu Nasıl Tedavi Eder?

 

Şok Dalga Tedavisi ile iktidarsızlığa ameliyatsız çözüm.

Şok dalga tedavisi (ESWT) sertleşme bozukluğu tedavisinde kullanıldığı şekliyle ilk olarak 2000’li yıllarda İskemik Kalp Hastalığının tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Yeni damar ve doku oluşumunu sağlamak için mevcut dokuya düşük yoğunluklu şok dalgaları göndererek ufak hasarlar oluşturma mantığına dayalı bir sistemdir. Vücut oluşan bu hasarları giderebilmek için uygulama yapılan bölgedeki damar ve doku yapısını yeniler. ESWT için bir tür “Yenileme” yada “Kaybedilen fonksiyonları geri döndürme” yöntemi demek yanlış olmayacaktır. Tedavi sonrası doku ve damarlarda yenilenme sağlaması gerçekleşse de -yani tedavi başarılı sonuçlar vermiş olsa da- kalp hastalıklarının tedavisinde yaygın kullanıma sahip olmasını sağlayamadı. Kardiyoloji alanında sürekli gelişen ve yaygın kullanıma sahip daha birçok girişimsel tedavi olmasının bu durumda etkisi büyükse de kalp rahatsızlıklarının acil müdahale gerektiren ve ölümle sonuçlanabilecek rahatsızlıklar olması nedeniyle tam iyileşme sağlanması için (kısa da olsa) zamana ihtiyaç duyulan bu yöntem kardiyak hastalıklarda çok tercih edilir bir tedavi yöntemi olamadı. Ancak damarlarda veya dokularda yenilenme sağlayarak tedavi edilebilecek birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilecek bu son derece başarılı yeni teknoloji, başka dallarda çok yaygın bir kullanım alanı bulmayı başardı. 1970’li yıllardan beri böbrek taşı kırmak amacıyla şok dalgalarının kullanıldığı üroloji dalı ise en yaygın kullanıldığı alandır. Bugün Şok Dalgaları ile tedaviyi sadece erektil disfonksiyon tedavisinde değil, peyronie, prostat enfeksiyonu, cinsel ağrılar ve fonksiyon bozuklukları tedavisinde de kullanıyoruz.

Erektil Disfonksiyonun yani iktidarsızlığın birçok nedeni olduğunu ve bu nedenlerin başında da yaşlanmanın geldiğini biliyoruz. Yaşlanma ya da bazı bir takım fiziksel nedenlerle oluşan sertleşme bozukluğu penisteki damarların, sinirlerin, penis dokusunun ve penis dokusunu destekleyen kolajen ve elastinin kaybı yada işlevsizleşmesiyle oluşmaktadır. ED1000 tedavisi ile hastada mevcut damarsal yetmezlik, sinir ileti kusurları ve ciltteki yaşlanmanın etkileri geri döndürülerek, iyileşme ve yenilenme sağlanır. Hastalığın seviyesine göre uygun seans sayısı ve aralığı belirlenir ve doğru hastaya, doğru şekilde uygulandığında başarı oranları oldukça yüksektir.

ESWT uygulamasının erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) tedavisindeki etkinliği ve başarı oranının; hafif ve orta derecedeki sertleşme problemlerinde %80, ağır dereceli hastalığı olanlarda ise %60’ın üzerinde olarak belirtildiği bilimsel yayınlar mevcuttur.

 

İktidarsızlık Tedavisinde Şok Dalga Terapisi (ED1000) Nasıl Uygulanır?

İktidarsızlık (Erektil Disfonksiyon) tanısı koyulan hastaya ESWT uygulamaya karar verildikten sonra, hastalığın derecesine göre seans sayısı ve seans aralıkları belirlenir.

Genellikle 6 veya 12 seans olarak uygulanabilir.ED1000 tedavisi, gerekli görülürse 24 seansa kadar uygulanabilmektedir. Yine hastalığın derecesine göre bu seanslar haftada 2 gün,3 gün yada hergün uygulanır ve her 6 seans arasında 2-3 hafta ara verilmesine karar verilebilir ya da aralıksız seans uygulaması yapılabilir.

EDSWT tedavisi herhangi bir cerrahi girişim olmadığından ve anestezi gerektirmediğinden muayenehane ortamında rahatça uygulanabilir.

ED1000 tedavisinde aletin probu (uygulama başlığı) penisin 6 farklı bölgesine belirli bir süre ve atış aralığında tutularak uygulanır. Uygulama yapılan bölgeler,

“Corpus Cavernosum” denilen, penis sertleştiğinde kan ile dolan yapıların bulunduğu; sağ ve sol penis krusları, penisin kök kısmı, penisin orta kısmı ve penisin uç kısmındaki belli bölgelerdir.

Bir seans ortalama 20 dk sürmekte ve seans sonrasında hastalar hemen günlük rutinlerine dönebilmektedir. Birçok hasta penise şok dalgaları verileceğini duyduklarında “Canım Yanacak mı?” korkusu yaşadığı için belirtmekte fayda gördüğüm bir husus da işlem sırasında hastaların ağrı, acı veya yanma gibi herhangi rahatsızlık verici bir durum yaşamayacaklarıdır.

ESWT tedavisinin şimdiye kadar bildirilmiş işleme bağlı bir yan etkisi yoktur. Hastalar işlem sırasında herhangi bir ağrı veya acı duymadıkları gibi uygulama sonrasında da peniste yada çevresinde herhangi bir ağrı, penis derisinde veya içinde herhangi bir yaralanma, ciltte morarma gibi hiçbir bir yan etki görülmemektedir. Son derece etkin ve konforlu olan bu tedavi çeşidinin en büyük avantajlarından biri de seanslardan sonra hastanın günlük yaşantısını etkileyecek hiç bir olumsuzluk yaşamadan, hayatına devam edebilmesidir.

Erektil Disfonksiyonun organik ve psikojenik sebepleri vardır. Kaynağında fizyolojik sebepler olan iktidarsızlık EDSWT ile tedavi edilebilmektedir. Şok Dalga Tedavisi doku, damar ve sinirlerde iyileşme sağlayarak iktidarsızlığı tedavi ettiği için yalnızca psikolojik nedenlerden kaynaklanan sertleşme bozukluğunda bir fayda sağlamayacaktır.

Aynı şekilde ereksiyon problemi olmayan kişilere de daha fazla performans ya da daha çok sertleşme amacıyla ESWT (Şok Dalga Tedavisi) uygulaması yapılmamalıdır.

ESWT Seans ücretlerini öğrenmek ve detaylı bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Erektil Disfonksiyon Tedavisinde ESWT (ED1000) Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Erektil Disfonksiyon hakkındaki yazımızda detaylı şekilde belirttiğimiz gibi iktidarsızlık tedavisinde; kullanılan ilaçlardan, PRP Tedavisine (P-Shot), vakum cihazlarından, Penil Protez İmplantasyonu gibi cerrahi girişimlere kadar çok çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Şok Dalga Tedavisinin (ED1000) diğer tedavi yöntemlerine göre avantajları şunlardır:

 • Uygulama oldukça kolay ve ağrısızdır.
 • İlaç kullanımı gerektirmez.
 • Yan etkisi yoktur.
 • Cerrahi müdahale değildir, dolayısıyla anestezi ya da hastanede kalmayı gerektirmez.
 • Kalp hastaları için bile kullanılabilen, risk oluşturmayan bir yöntemdir.
 • Etkisi kalıcıdır.
 • Bazı tedavi seçeneklerinde olduğu gibi herhangi bir cihaz kullanımı yada hasta tarafından yapılması gereken bir uygulama söz konusu değildir. Dolayısıyla herhangi bir el becerisi gerektirmez.
 • Cinsel ilişkiyi önceden belirleme ya da ilişki öncesinde yapılması gereken herhangi bir uygulama yoktur.
 • Sürekli maliyet yoktur. Uygulamanın sürekli tekrarlanması gerekmez.

Peyronie Hastalığında ESWT Tedavisinin Kullanımı

Peyronie hastalığı kısaca sonradan ortaya çıkan penis eğriliği olarak tanımlanabilir. Her ne kadar en çok sertleşme bozukluğunda kullanılsa da ESWT tedavisinin başka ürolojik rahatsızlıkların tedavisinde de kullanıldığını söylemiştik. Peyronie hastalığı da Şok Dalga Tedavisi ile başarılı sonuçlar elde edilen hastalıklardan biridir. Peyronie hastalığında sonradan oluşan kireçleşmiş sert bir doku ve bu dokuda “Hipoksi” denilen yeterli kanlanamama durumu söz konusudur. Bu sebeple ED1000 Şok Dalga Uygulaması Peyronie tedavisi için geliştirilen farklı bir başlık (Prob) ile ve iktidarsızlık tedavisindekinden farklı bir frekansta yapılır. Uygulanan şok dalgalar ile Peyronie plağında küçülme ya da plağın yok edilmesi, yeterli kanlanma sağlanması ve eğriliğe bağlı gerginliğin azaltılarak Peyronie hastalığından kaynaklı ağrının ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.

Benzer şekilde kronik prostatit rahatsızlığında da farklı prob ve frekansla ED1000 tedavisi kullanılmaktadır.

Penise Şok Dalga ile İktidarsızlık Tedavisinin (ESWT) Fiyatı Nedir?

ESWT ile penise şok dalga tedavisinin fiyatları hastalığın derecesine ve seans sayısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. 2023 şok dalga tedavisi fiyatlarını öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz. ESWT fiyatı ve tüm diğer sorularınız için bizi aramaktan ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.


Neler Var?
  Add a header to begin generating the table of contents
  Neler Var?
   Add a header to begin generating the table of contents