P-SHOT (PRP) Gençlik Aşısı

P-SHOT NEDİR?

P-SHOT; gençlik aşısı olarak bilinen, iktidarsızlık tedavisinde kullanılan PRP uygulamasına verilen addır. Ameliyatsız iktidarsızlık tedavileri arasında sık tercih edilen bir uygulamadır. Açılımı “Priapus Shot” olan uygulama adını Yunan erkeklik, cinsellik ve üreme tanrısı Priapus’tan almış ve kısaltılarak şimdilerde P-SHOT olarak adlandırılmaktadır. Gençlik aşısı denmesinin sebebi ise PRP uygulamasının yenileyici ve gençleştirici etkisinden dolayıdır. Sertleşme sorunları 40 yaş üzerindeki erkeklerin yarısından fazlasında görülmektedir. P-SHOT uygulaması ile zamanla sertleşip fibrotik dokulara dönüşen kasların ve azalan, sertleşmeyi sağlayan kavernöz cisimlerin fonksiyon gören ana kılcal damarlarının yenilenmesi ve kolajen üretiminin tetiklenmesi ile adeta gençleşerek eski cinsel performansınıza kavuşabilirsiniz.

PRP Nedir? Nasıl Yapılır?

PRP NEDİR?

PRP; trombositten zengin plazma anlamına gelen “Platelet Rich Plasma” kelimesinin kısaltmasıdır. PRP kişinin kendinden alınan kanın santrifüjden geçirilerek içeriğindeki “onarıcı, tamir edici” özelliği bulunan faktörlerin açığa çıkarılıp ayrıştırılmasıyla elde edilen, uygulanıldığı bölgede yüksek onarıcı etki gösteren bir sıvıdır. Trombosit ve büyüme faktörleri açısından oldukça zengin olan PRP sıvısı, direkt olarak tedavi gerektiren bölgeye uygulanır ve uygulandığı bölgeyi deyim yerindeyse tamir eder. Kök hücrelere etki ederek dokuların gençleşmesini sağlar, mevcut dokuların büyümesini ve iyileşmesini sağlar.

 

PRP yalnızca erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) tedavisinde değil, tıpta birçok alanda kullanılan ve ABD başta olmak üzere tüm dünyada yaygın olarak kullanılan ve tercih edilen bir tedavidir. Bunun en önemli sebebi PRP’nin kişinin kendi kanından elde edilen tedavi edici bir sıvı olması ve dolayısıyla hiçbir yan etkisinin bulunmayışıdır. PRP günümüzde üroloji, ortopedi, genel cerrahi, kadın doğum, kozmetik dermatoloji, estetik ve plastik cerrahi gibi birçok dalda, pek çok hastalığın tedavisinde kullanım alanı bulmaktadır. Ayrıca PRP üroloji alanında yalnızca iktidarsızlık tedavisinde değil, kronik sistit, interstisiyel sistit, kronik prostatit, Peyronie (Penis Eğriliği) gibi şekil bozukluklarını gidermek ve peniste büyüme sağlanması için de kullanılabilmektedir.

P-SHOT – PRP UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

PRP kliniğimizde hastadan alınan 20 cc kanın özel kitlerle ayrıştırılmasıyla elde edilen plazma içerikli sıvının penisin iki tarafındaki süngerimsi dokuya enjekte edilerek uygulanır. PRP uygulamasında dikkat edilmesi gereken hususlar; PRP sıvısının vakit kaybetmeden enjekte edilmesi, kullanılan tek kullanımlık kitlerin Sağlık Bakanlığı ve Avrupa Birliği standartlarına uygun kitler olması ve en önemlisi uygulama yapan doktorun tecrübesi ve uzmanlığıdır. Çünkü P-SHOT uygulamasının etkinliği büyük oranda doğru yapılmasına bağlıdır.

Uygulama yaklaşık 30 dk. sürer. Genel anestezi gerektirmez, enjeksiyon yapılacak bölgeye sürülen anestezik etkili kremler ile rahatlıkla gerçekleştirilebilen bir uygulamadır.

P-SHOT KAÇ SEANS YAPILMALIDIR?

P-SHOT uygulamasının seans sayısı kişiye göre değişebilmekle birlikte, genel olarak 1-3 hafta arayla 3 seans olarak uygulanır. Uygulama sonrasında yeterli fayda sağlanamadığı durumlarda ya da etkinliği artırmak amacıyla 3 – 6 ve 12. aylarda 1 seans daha uygulanabilir. Seans sayısı konusunda bir kısıtlama yoktur ve yeniden uygulanabilir bir tedavidir.

P-SHOT UYGULAMASI KİMLERE YAPILIR?

P-SHOT uygulaması fizyolojik sebeplere bağlı hafif, orta derece ve orta-ileri derece sertleşme bozukluğu olan kişilere uygulanır. PRP ile iktidarsızlık tedavisi yaşlılık, diyabet, hipertansiyon, damar sertliği, sigara kullanımı, kemoterapi, kanser tedavileri ve travma gibi sebeplerle oluşan iktidarsızlığın tedavisinde son derece etkin bir yöntemdir.

Ayrıca kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalara, ilaçlar kesildikten 5 gün sonra uygulama yapılabilmektedir. Benzer şekilde enfeksiyon problemi olan hastalarda uygulama ancak antibiyotik tedavisinden sonra mümkündür.

P-SHOT – PRP UYGULAMASININ FAYDALARI NELERDİR?

PRP uygulaması sertleşme bozukluğunu tedavi etmesinin yanı sıra beraberinde yaşanması mümkün olan bazı cinsel fonksiyon bozukluklarında da iyileşme sağlanmasına yardımcı olabilir. PRP ile iyileşme sağlanabilecek bazı durumlar şunlardır:

 • Sertleşme kalitesini ve ereksiyon kapasitesini arttırır.
 • Erken boşalma veya geç boşalma gibi cinsel işlev bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur.
 • Penis boyunda büyüme sağlayabilir.
 • Cinsel performansı arttırır.

Bu direk etkilerinin yanı sıra dolaylı olarak da hastanın bu sorunlardan kurtulmasıyla özgüveninin, cinsel isteğinin ve haz duygusunun artmasına katkı sağlar. Hatta kişinin gençliğindeki gibi kendini dinamik hissetmesine, cinsel sorunların çözülmesiyle bu sorunların günlük ve aile hayatına olumsuz etkileri de ortadan kalkarak mutlu bir yaşam sürmesine olanak sağlar demek pek de abartı olmayacaktır. PRP yaptıranların yorumları genel olarak bu yöndedir.

PRP UYGULAMASI NE ZAMAN ETKİ GÖSTERMEYE BAŞLAR?

PRP tedavisinin etkisini genellikle 3 hafta içerisinde görmeye başlarsınız. Maksimum faydayı sağlayabileceğiniz süre ise ortalama 3 aydır. P-SHOT uygulamasının etkisi kalıcı bir etkidir.

P-SHOT UYGULAMASININ YAN ETKİSİ VAR MI?

P-SHOT kişinin kendi kanından elde edilen PRP sıvısı ile yapılan bir uygulamadır ve enjekte edilen sıvı herhangi bir kimyasal içeriğe sahip olmadığı için herhangi bir yan etkisinin olması söz konusu değildir. Ayrıca PRP uygulaması yalnızca uygulandığı bölgeye etki etmektedir ve mide, karaciğer gibi ilaç uygulamalarından etkilenebilecek organlarda da herhangi bir etkiye sebep olması söz konusu değildir. Komplikasyon olarak da enjeksiyon yapılan bölgede çok çok nadiren ağrı veya şişlik görülebilmektedir, bu durumda buz veya doktorunuzun önereceği parasetamol türevi ağrı kesici ilaçlar ile şikayetlerinizi gidermek mümkündür. Bu şikayetler genellikle birkaç gün içerisinde kaybolmaktadır.

P-SHOT UYGULAMASI SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

PRP uygulaması sonrasında hastanede kalmanız gerekmez, aynı gün gündelik hayatınıza dönebilirsiniz. Ağrınız mevcut ise non-steriod anti-inflamatuar ağrı kesiciler kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu ilaçlar PRP’nin etkinliğini azaltabilmektedir. Doktorunuz size kullanabileceğiniz uygun ağrı kesiciler hakkında bilgi verecektir. P-SHOT uygulamasından sonra cinsel ilişkiye girmenizde hiçbir sakınca yoktur. Aynı şekilde yüksek derecede kas gücüne dayalı bir işte çalışmıyorsanız, hemen işinize dönebilirsiniz. Egzersizlere ve spora devam etmenizde bir sakınca yoktur.

P-SHOT TEDAVİSİ FİYATLARI NE KADARDIR?

P-SHOT tedavisi seans ücreti şeklinde ücretlendirilmektedir. PRP fiyatları seans başı olmasına karşın genellikle uyguladığımız 3 seanslık tedavi için “Avantajlı 3 Seanslık PRP Tedavisi Paketi “ de bulunmaktadır. PRP tedavisi fiyat bilgisi almak için bize ulaşabilirsiniz.

P-SHOT TEDAVİSİNİ SGK KARŞILAR MI?

Cinsel fonksiyon bozukluklarıyla ilgili neredeyse tüm tedavilerde olduğu gibi PRP uygulamasını da SGK ve özel sağlık sigortaları maalesef karşılamamaktadır.

Neler Var?
  Add a header to begin generating the table of contents
  Neler Var?
   Add a header to begin generating the table of contents